Local Election 2019

Elections results: Ards and North Down

Alliance candidate Karen Douglas was the first councillor elected on to Ards and North Down council

ARDS AND NORTH DOWN

SEATS (change since 2014):

DUP 14 (-3), All 10 (+3), UUP 8 (-1), Green 3 (-), SDLP 1 (-), TUV 1 (-), Ind 3 (+1)

 

BANGOR CENTRAL (Quota: 1,052)

Karen Douglas (All) 1,346

Stephen Dunlop (Green) 1,046

Wesley Irvine (DUP) 878

Alastair Cathcart (DUP) 787

Craig Blaney (UUP) 757

Ian Henry (UUP) 542

Ray McKimm (Ind) 503

Noelle Robinson (Ind) 423

Maria Lourenco (Ind) 362

James Cochrane (DUP) 255

John Montgomery (Ukip) 215

Frank Shivers (Con) 210

Gavan Reynolds (Ind) 33

Elected:

Karen Douglas (All) 1st count

Stephen Dunlop (Green) 2nd count

Alastair Cathcart (DUP) 7th count

Craig Blaney (UUP) 9th count

Wesley Irvine (DUP) 10th count

Ray McKinn (Ind) (without reaching quota)

FULL COUNCIL ELECTION RESULTS

 

NEWTOWNARDS (Quota: 1,043)

Jimmy Menagh (Ind) 2,138

Naomi Armstrong (DUP) 1,232

Nick Mathison (All) 1,091

Stephen McIlveen (DUP) 898

Richard Smart (UUP) 736

Alan McDowell (All) 574

Colin Kennedy (DUP) 570

Ian Dickson (UUP) 481

Maurice Macartney (Green) 374

Paul Corry (Ukip) 223

Ben King (Ind) 24

Elected:

Jimmy Menagh (Ind) 1st count

Naomi Armstrong (DUP) 1st count

Nick Mathison (All) 1st count

Stephen McIlveen (DUP) 2nd count

Colin Kennedy (DUP) 6th count

Richard Smart (UUP) 7th count

Alan McDowell (All) (without reaching quota)

 

BANGOR EAST AND DONAGHADEE (Quota: 1,086)

Mark Brooks (UUP) 1,327

Gavin Walker (All) 1,303

David Chambers (UUP) 963

Peter Martin (DUP) 902

Tom Smith (Ind) 765

Bill Keery (DUP) 764

Hannah McNamara (Green) 735

Janice Macarthur (DUP) 702

Paul Leeman (Con) 137

Elected:

Mark Brooks (UUP) 1st count

Gavin Walker (All) 1st count

David Chambers (UUP) 3rd count

Peter Martin (DUP) 6th count

Bill Keery (DUP) 7th count

Tom Smith (Ind) 8th count

FULL COUNCIL ELECTION RESULTS

ARDS PENINSULA (Quota: 1,120)

Robert Adair (DUP) 2,189

Joe Boyle (SDLP) 1,621

Angus Carson (UUP) 832

Lorna McAlpine (All) 832

Eddie Thompson (DUP) 821

Nigel Edmund (DUP) 735

Michele Strong (Green) 319

Matt Davey (Ukip) 234

Murdoch McKibbin (SF) 196

Tim Mullen (Con) 58

Elected:

Robert Adair (DUP) 1st count

Joe Boyle (SDLP) 1st count

Nigel Edmund (DUP) 2nd count

Eddie Thompson (DUP) 4th count

Angus Carson (UUP) 6th count

Lorna McAlpine (All) 7th count

 

HOLYWOOD AND CLANDEBOYE (Quota: 1,140)

Andrew Muir (All) 1,397

Rachel Woods (Green) 1,211

Gillian Greer (All) 1,249

Stephen Dunne (DUP) 1,139

Roberta Dunlop (DUP) 677

Carl McClean (UUP) 507

Tim Lemon (UUP) 416

Andrew Turner (Con) 141

Elected:

Andrew Muir (All) 1st count

Rachel Woods (GRN) 1st count

Gillian Greer (All) 1st count

Stephen Dunne (DUP) 2nd count

Carl McClean (UUP) 7th count

 

BANGOR WEST (Quota: 952)

Connie Egan (All) 1,151

Jennifer Gilmour (DUP) 990

Marion Smith (UUP) 982

Barry McKee (Green) 949

Alan Graham (DUP) 749

Scott Wilson (All) 703

Ben English (Con)114

Kieran Maxwell (SF) 71

Elected:

Connie Egan (All) 1st count

Jennfier Gilmour (DUP) 1st count

Barry McKee (Green) 1st count

Marion Smith (UUP) 1st count

Scott Wilson (All) 3rd count

 

COMBER (Quota: 1,088)

Deborah Girvan (All) 1,516

Philip Smith (UUP) 1,082

Robert Gibson (DUP) 985

Trevor Cummings (DUP) 843

Stephen Cooper (TUV) 695

John Montgomery (DUP) 643

Ricky Bamford (Green) 372

Michael Palmer (UUP) 318

John Sloan (Ind) 73

Elected:

Deborah Girvan (All) 1st count

Phlip Smith (UUP) 2nd count

Robert Gibson (DUP) 5th count

Trevor Cummings (DUP) 5th count

Stephen Cooper (TUV) 6th count

FULL COUNCIL ELECTION RESULTS

Enjoy reading the Irish News?

Subscribe now to get full access

Local Election 2019

Today's horoscope

Horoscope


See a different horoscope: