Other Sports

THis weekend's road bowls fixtures

Andy Watters

Eglish

Sunday, February 11

11am, Moy Point, Youth Sunday School

Novice 1 Championship

1.30pm, Moy Point: Saran Daly v Hugh McCoy; 2.15pm, Crewe Lane: Niall Smith v Martin Malone; 3pm, Moy Point: Doubles scores arranged on the road.

Sunday, February 18

Novice 1 Championship

11am, Moy Point: Paddy O'Neill v Paul Grimley; 11.40am, Crewe Lane: Fintan Daly v Conor Daly

Novice 1 Championship, 1.30pm, Moy Point: Ronan McClelland v Colm Mallon; 2.15pm, Crewe Lane: Stevie O'Neill v Paul McVeigh; 3pm, Moy Point: Doubles scores arranged on the road.

Bol Chumann Na Meirleach

Saturday, February 10

Felons Tournament sponsored by Viva bar. 1pm Grade 2: Conor Daly v Caolan Smith; 1.30pm Grade 3B: Roberto v Michael Grew

Sunday, February 11

11am Grade 1: Paddy Hughes v Mark Toal; 11.30am Grade 3A Christopher Grimley v John Joe O’Neill; 12pm Grade 2: Ciaran Hughes v Damian Daly; 12.30pm Past Masters: Pete Murphy v Joey Gamble

Navan Road

Sunday, February 11

11am: Hughie McCoy/Austin McKeown v David Devlin/Jarlath Devlin; 11.45am: Niall Smith/John Quigley v Mark O’Rourke/Eddie Connolly.

Madden

Sunday, February 11

Novice 2 Championship, sponsored by Philip White Tyres.

Hughes 11.30am: Pauric Gribben v Graham Sexton; 12.30pm low line: Ryan Quigley v Barry Duffy

Newtown

Sunday, February 11

11am: Conor Powell v Barry O’Reilly; 12pm Benny Davidson v Barry Conlon; 1pm Mark Gallagher v Paul Doran; 2pm Mark O’Rourke v Paul Grimley jnr

Rock Road

Sunday, February 11

10.45am, Novice 2: Rhys Daly v Adrian Rafferty; 11.30am: Barry Conlon v Dermot Grimley; 12.15pm Ciaran Mullen v Patrick Conlon; 1pm: challenge

Keady Tassagh

Sunday, February 11

Novice 2. 11am Marty Mullen v Joe McVeigh; 12pm Novice 2: Enda O’Leary v Damian Daly;

1pm, Carr Tournament: Patrick Carr v Paul McCelland, 2pm: Pete Carr v Neil McKenna

Tullysaran

Saturday, February 10

Hillview Shield:

Chapel, 2pm: Alice Mackle v Karen Grimley; Allen’s, 2.30pm: Lorraine Mackle v Rebecca Fields; Chapel, 3pm: Alisha Rooney v Elaine McGrady; Hall, 3.30pm: Francis Kelly v Cate Sheeran; Chapel, 4pm: Leanne Mackle v Laura Kelly; Allen’s, 4.30pm: Danielle Grimley v Denise Watt

Sunday, February 11

Chapel, 11am: Paddy O and Patrick Tierney v Danny Trainor and Callum Killen v Frank Donnelly and JK; Knipe’s, 11.45am: Conor McGuigan v James Oliver v Michael O’Neill

Tieve Tara

Sunday, February 11

11am, Junior C: Cormac Garvey v Ryan Fay; 12pm: Davy Clark v Aidy O’Reilly; 2pm: Joe McVeigh v Sean Dillan; 3pm: Damian Daly/Conor Daly v Mick Mallon/Oliver O’Neill.

Portmor

Sunday, February 11

Portmor Cup: Currans 10.30am Grade One Final: Frank Oliver v Gabriel McIlvanna, McGrails 11.15am, Grade Three semi-final: Kevin Daly v Gerald Conlon; Currans, 12pm, Grade Two semi-final: PD Donnelly v Niall McKenna

Enjoy reading the Irish News?

Subscribe from just £1 for the first month to get full access

Other Sports

Today's horoscope

Horoscope


See a different horoscope: