Other Sports

This week's road bowls fixtures:October 3 to Oct 8:

Andy Watters

Categories

Tullysaran

Tuesday, October 3

TMC: Chapel, 6.30pm: 3-corner: Leanne Mackle v Maria Crudden v Karen Tierney (M: Anna, Bernie, Elaine)

Wednesday, October 4

TMC, Chapel, 6.30pm: Alisha Rooney v Siobhan Mackle (M: Elaine & Anna)

Saturday, October 7

TMC, Chapel, 2pm: Dervla Mallon v Lorraine Mackle (M: Bernie & Vera); Hall, 2.30pm: Caitlin Crowe v Kate Sheeran

Sunday, October 8

Pat Farrell Cup: Chapel, 11am: Shane O’Neill/Teresa O’Neill v Michael O’Neill/Cate Sheeran (Mkr: JK and John McKenna); O’Neill’s, 11.30am: Stevie O’Neill/Rebecca Fields v Cormac Conlon/Rosheen Mackle; Chapel, 12pm: Patrick Conlon/Danielle Grimley v John Kernan/Dervla Mallon; O’Neill’s, 12.30pm: James Oliver/Bernie McGrady v Chris Fields/Vera McGee

Sunday, October 15

PFC, Chapel, 11am: John McKenna/Elaine McGrady v Michael Kelly/Lorraine Mackle; O’Neill’s, 11.30am: Frank Donnelly/Leanne Mackle v Conor O’Neill/Michelle Rooney; Chapel, 12pm: Marty Mullan/Denise Watt v Ciaran Mullan/Alice Mackle; O’Neill’s, 12.30pm: Paddy O’Neill/Maria Crudden v Patrick Tierney/Aoife Trainor

Madden

Sunday, October 8

Hughes, 11.30am novice 3: Paddy Digby v Seamie Carr; Low line, 12.30pm: Shane Morgan Cup: Paddy Mone v John Grimley

Sunday, October 22

G3a tournament, sponsored by Madden Social Club: Hughes, 11.30am: Sean Hughes v Gary Grimley; Low line 12.30pm, Shane Morgan Memorial Cup: Enda Mallon v Colin Mallon

Bol Chumann Na Meirleach

Saturday, October 7

1.30pm: Philip White youth Blitz on Mullinure lane. Open to underage players from all clubs and beginners

Sunday, October 8

11am: Stephen Donnelly Grade one: Darren Donnelly v Paul Rafferty; 11.30am: G3 Marty Cullinane v Ger Darragh; 12pm, novice 3 final: Kieran Smyth v Stevie Grey; 12.30pm G3: Daire Connolly v Paul McParland

Eglish

Seamus Fox Tournament, sponsored by Ryan Fay Tractors.

Sunday, October 8

11am: Patrick Mackle v Damien McVeigh; 11.30am: Lorraine Mackle v Anthony McVeigh (+1); 1.30pm: Aidan Conlon v Gabriel McElvanna; 2pm: Anthony Daly v Gavin Rooney

Sunday, October 22

11am: Rosheen Mackle v John Kiernan; 11.30am: Jim Fay v Marty Mullen; 1.30pm: Shaun Donnelly v Michael O'Neill; 2pm: Shane O'Neill v Eamon O'Neil (+1 shot)

Sunday, October 29

11am: Stevie O'Neill v Adrian Daly; 1.30pm: Malachy McKenna v Cormac Conlon; 2pm: Barry McKenna v Eddie Connolly

Tieve Tara

Sunday, October 8

11am: Johnny Kelly/Francey Duffy v Davey Clark/Paul Mullan; 12pm: Barry Duffy/Darren Duffy v Seamus and Oliver O'Neill; 2pm, fingerpost: Paddy O'Neill v Adrian O Reilly; 3pm, Rowntrees: Marty Lyttle/Mickey Mallon v Conor Daly/Bubbles

Navan

Saturday, October 7

Boys U12, sponsored by Philip White Tyres

2.30pm: Joshua O’Neill v Darragh Smith; 3pm: Niall Stevenson v Eoin McVeigh; 3.30pm: Lochlan Murphy v Odhran Connolly; 4pm: James McParland v Jake Daly

Rock Road

Sunday, October 8, challenge, 11am: Micheal Savage v Jim Freeman; 11.45am Damian Gribben v Keith Campbell

Sunday, October 22

Novice 3 semi-finals: 11am, Bol Chumann Na Meirleach winner v Eglish (Jim Fay)

Sunday, October 29: Madden winner v Enda Smith (Rock Road)

Portmor

Sunday, October 8

Curran's, 10.30am, Barney Lavery Cup: Gareth Lavery/JD Donnelly v Oisin Campbell/Tony Daly; McGrails, 11.15am: Martin Toal/Darragh Smyth v Conor Powell/Damian Hughes, Michael Daly/Joby Donnelly v Adrian Daly/Jamie Lennon; McGrails, 12.30pm: Ronan Toal/Keith Lavery v Neil McLoughlin/Conall Gribben

Enjoy reading the Irish News?

Become a subscriber and get full access

Categories

Other Sports

Today's horoscope

Horoscope


See a different horoscope: