Sport

GAA fixtures - every Tuesday

ANTRIM
Today Minor Football League Div 2 (7.30pm): All Saints Ballymena v Lamh Dhearg (S Laverty) Wednesday, September 21 Div 1A Res Football (6.30pm): Erins Own GAC, Cargin v Creggan Kickhams (K Doherty); Div 1B Res Football (6.30pm): Pairc Rossa, O’ Donnovan Rossa v St Mary’s Ahoghill (D McKeown); Div 2 Res Football (Phase 2) (6.30pm): Tir na nOg Randalstown, Tir na nOg Randalstown v St Ergnat’s Moneyglass (C Eastwood) Friday, September 23 Div 2 Hurling (7.30pm): Clooney Gaels v St Bridgid’s Cloughmills; Minor B Football Championship (7.30pm): Ballymena, Belfast Saffrons v St Ergnat’s, Moneyglass (G Dougan) Saturday, September 24 Div 1A Res Football (4.30pm): O’Cahan Park, Roger Casement’s, Portglenone v Creggan Kickham’s; Junior Football Championship final (Creggan, 2pm): St Comgalls v Con Magees (P Hughes); Intermediate Football Championship fianl (Creggan, 4pm): St Mary’s, Aghagallon v Cuchullian’s, Dunloy (C McDonald); Senior Football Championship quarterfinal replay (Corrigan Park, 4pm): Corrigan Park, O’Donovan Rossa v Lamh Dhearg; Div 3 Football (3pm): St Patrick’s, Lisburn v McQuillan’s (P Burns); Div 3 Hurling (3pm): Tir Na Nog Randalstown, Tir na nOg, Randalstown v St Mary’s, Rasharkin; (5pm): Pairc Naomh Pol, St Pauls v Patrick Sarsfields (D Mc Keown); U16 Hurling Div 1 (3.30pm): Loughgiel Shamrocks v St Galls; (4.30pm): O’Donovan Rossa v Kevin Lynch’s Sunday, September 25 Bathshack Senior Hurling Championship final (Ballycastle, 3pm): Ruairi Og, Cushendall v Loughgiel Shamrocks; Minor A Hurling Championship (Ballycastle, 1.30pm): O’Donovan Rossa v Cuchullian’s, Dunloy; Minor Hurling League Div 1 (12pm): Ballinascreen v McQuillan’s; U16 Hurling Div 1 (12.30pm): Bredagh v Mc Quillans; (3pm): St Patrick’s v Dungannon Eoghan Ruadh; U16 Hurling Div 2 (12pm): Shane O’Neill’s v St Paul’s ARMAGH Wednesday, September 21 U18 Div 2 Shield (7pm) Loughgilly Gaels v Craobh Ciaran (E Mallon) Sunday, September 25 U14 Shield Div 3 (12pm) St Peter’s v Ballyhegan Davitts (J Haughian)

SOUTH ANTRIM
Today U16 Football League 2 semi-final (Cherryvale 6.30pm): St Malachy’s v St John’s Saturday, September 24 Nipper Quinn Plate (Hannahstown 2pm): Lamh Dhearg B v St Paul’s B Nipper Quinn Shield (Rossa, 2pm): Rossa v Brid og B or Sarsfield’s; (TBC, 2pm): St John’s v Gort na Mona v Lamh Dhearg A Nipper Quinn Cup (Rossa, 2.45pm): St Galls v St Paul’s A; (Rossa, 3.30pm): Brid Og A v Belfast Saffrons Sunday, September 25 Nipper Quinn finals Plate: 10am; Shield: 10.45pm; Cup: 11.30pm

SOUTH-WEST ANTRIM
Sunday, September 25 The Black Bull Brasserie Randalstown U16 Hurling Championship semi-final (Lisburn, 11.30am): Loch Mor v St Enda’s (extra-time if necessary)

DOWN
Wednesday September 21 SDRFL (7.30pm): Mayobridge v St John Bosco; All County Minor Hurling Championship Shield (Abbey CBS, 7.30pm): Bredagh v Warrenpoint Friday, September 23 Trocaire Junior Football Championship (7.30pm) Mayobridge: Teconnaught v St Michaels; O’Neills All County Football League Div 1 (7pm): Bryansford v Glenn; Div 2 (7.30pm): Tullylish v Loughinisland Saturday, September 24 New Mourne Trophies Newry South Down U13 Football League Div 1 (5.30pm): Burren v Mayobridge; Warrenpoint v Clonduff; Div 2 (4.15): St Michael’s v Saval; Annaclone v Burren; St John Bosco v Tullylish; O’Neills All County Football League Div 2 (4pm): Liatroim v Darragh Cross; Carryduff v St John’s; Clann na Banna v Downpatrick; Div 3 (4pm): Dromara v Shamrocks; All County Minor Football Championship (12pm): Liatroim v Bryansford; Burren v Carryduff; Down GAA All County U16 Football Championship (12pm): Bredagh v Ballyholland; Morgan Fuels Senior Hurling Championship final (4pm): Ballycran v Ballygalget; New Mourne Trophies Newry South Down Minor B Football Championship (3.30pm): An Riocht v Clann na nGael; New Mourne Trophies Newry South Down GAA MFL Bottom 6 (5.30pm): St John Bosco v Drumgath; New Mourne Trophies U14B Football Championship (2pm): Warrenpoint v Longstone Saturday, September 24 East Down P6 Blitz (10.30am): Kilcoo hosting Dromara, Dundrum and Liatroim. Teconnaught hosting Saul, Loughinisland, Drumaness, St John’s and Darragh Cross. Kilclief hosting Killyleagh, Bryansford, Castlewellan and RGU Ardglass hosting Carryduff, St Paul’s, Bredagh and Aughlisnafin Sunday, September 25 Morgan Fuels Senior Football Championship final (4.15pm): Kilcoo v Clonduff; Trocaire Intermediate Football Championship (2pm): An Riocht v Bredagh; New Mourne Trophies Newry U11 Football League Div 1 (11am): Maobridge v Shamrocks; Burren v Warrenpoint; New Mourne Trophies Newry (2pm): Atticall v Eire Og; New Mourne Trophies South Down U11 Football League Div 2A (11am): Annaclone v Ballyholland; Rostrevor v St John Bosco; Div 2B (11am): Mayobridge v Drumgath; Eire Og v St Michael’s; East Down U12.5 Football Championship Div 1 Group A (11am): Kilcoo v Carryduff; Div 1 Group B (11am): Castlewellan v Bredagh; Div 2 Group A (11am): St John’s v Teconnaught; Darragh Cross v Loughinisland; Div 2 Group B (10am): Liatroim v St Paul’s; Saul v Carryduff; East Down U12.5 Football Championship Div 3 (11am): Ardglass v Dromara; Drumaness v Aughlisnafin; Div 3 Group B (11am): Dromara v Kilclief

FERMANAGH
Saturday September 24 Kevin Courtney Garage & Car Sales Intermediate Football Championship Final (7.30pm): Tempo Maguires v Kinawley Brian Boru’s (N Cullen); U12 Div 1 Round 4 (11am): Kinawley v Newtownbutler; Belcoo v Teemore; Lisnaskea v Derrygonnelly Harps; U12 Div 2 Round 4 (11am): Irvinestown v Belnaleck; Enniskillen v Derrylin; U12 Div 3 Round 4 (11am): Devenish v Kinawley; Aghadrumsee v Erne Gaels; Roslea v Ederney; U12 Div 4 Round 4 (11am): Coa v Lisnaskea; Enniskillen v Maguiresbridge; Brookeboro v Tempo; U16B Football Championship Final (5.30pm): Maguiresbridge v Irvinestown (J Crudden); U16 Div 2 Round 5 (11am): Kinawley v Brookeboro; Lisnaskea v Derrylin; Devenish v Teemore Sunday, September 28 U16 Div 1 Round 5 (11am): Ederney v Enniskillen; Belnaleck v Derrygonnelly Harps; U16 Div 3 Round 5 (11am): Newtownbutler v Belcoo; Irvinestown v Tempo Maguire’s; U16 Div 4 Round 5 (11am): Enniskillen v Erne Gaels Belleek; Coa v St Gerard’s

MONAGHAN
Friday September 23 Platinum Tanks Reserve League Football Div 1B Final (8pm): Donaghmoyne v Aughnamullen (A Marron) Saturday, September 24 Universal Graphics Junior Football Championship semi-final (5pm): Blackhill v Toome Sunday September 25 Universal Graphics Junior Football Championship semi-final (4pm): Sean McDermotts v Clones; Co Monaghan Credit Unions Senior Football League Round 16 (12pm): Doohamlet v Clontibret (S Ward); Carrickmacross v Scotstown (M McMahon); Truagh v Monaghan Harps (S Hagan); Latton v Castleblayney (D Connolly); Ballybay v Magheracloone (B Finnegan); Monaghan Electrical Intermediate Football League Round 17 (12.30pm): Killanny v Emyvale (S Gilsenan); Cremartin v Donaghmoyne (X Coyle); Rockcorry v Inniskeen (D Helferty); Corduff v Currin (P Caulfield); Aughnamullen v Tyholland (B McNally); Minor Hurling Championship play-off (3pm): Monaghan Harps v Castleblayney (M Trainor Jnr)

TYRONE
Today Donnelly Vauxhall Junior Football Championship semi-final (Garvaghey, 8pm): Tattyreagh St Patrick’s v Clann na nGael Wednesday, September 21 O’Neill’s Minor Hurling League (6.30pm): Gaeil Na Ceapaí v Na Seamróga U13 Football League (6.30pm) Killeeshil St Mary’s v Rock St Patrick’s Thursday, September 22 O’Neill’s U13 Football League (6.30pm) Omagh St Enda’s v Cappagh Clonoe O’Rahilly’s v Derrylaughan Stewartstown Harps v Aghaloo O’Neill’s Clann na nGael v Dromore St Dympna’s Urney St Colmcille’s v Pomeroy Plunkett’s O’Neill’s U16 Hurling Championship final (Garvaghey, 7pm): Omagh St Enda’s v Eoghain Ruadh Friday, September 23 O’Neill’s U13 Football League (6.30pm): Aghyaran St Davog’s v Drumquin Wolfe Tones Beragh Red Knight’s v Tattyreagh St Patrick’s Coalisland Fianna v Moortown St Malachy’s Killeeshil St Mary’s v Kildress Wolfe Tone’s Galbally Pearse’s v Donaghmore St Patrick’s Cookstown Fr Rock’s v Rock St Patrick’s Strabane Sigerson’s v Errigal Ciaran Fintona Pearse’s v Carrickmore St Colmcille’s Brackaville Eoghain Roe’s v Naomh Padraig Drumragh Sarsfield’s v Newtownstewart Loughmacrory St Teresa’s v Greencastle St Patrick’s Donnelly Vauxhall IFC semi-final (Omagh, 7.15pm): Derrylaughan v Aghaloo Donnelly Vauxhall SFC semi-finals (Omagh, 8.30pm): Killyclogher St Mary’s v Dromore St Dympna’s Saturday September 24 O’Neill’s U16 Football Championship (12pm) Derrylaughan Kevin Barry’s v Urney Drumquin Wolfe Tone’s v Tattyreagh Drumragh Sarsfield’s v Loughmacrory Ardboe v Coalisland Fianna O’Neill’s U16 Football League KO (12pm) Dungannon Thomas Clarke’s v Carrickmore Newtownstewart v Strabane Sigerson’s Killeeshil St Mary’s v Cappagh Donnelly Vauxhall ACL senior only (5pm) Derrytresk Fir na Chnoic v Pomeroy Plunkett’s Sunday, September 25 O’Neill’s Minor Hurling Championship (12.30pm): Omagh St Enda’s v Éire Óg Donnelly Vauxhall ACL reserve & senior (1pm & 2.30pm): Clann na nGael v Drumquin Wolfe Tone’s; Brocagh Emmet’s v Rock St Patrick’s; Dregish Pearse Óg v Drumragh Sarsfield’s; Newtownstewart St Eugene’s v Castledearg St Eugene’s; Tattyreagh St Patrick’s v Glenelly St Joseph’s; Errigal Ciaran v Clogher Eire Óg; Killyman St Mary’s v Beragh Red Knight’s; Killeeshil St Mary’s v Owen Roe O’Neill’s Donnelly Vauxhall Senior Football Championship semi-final (Edendork, 4.30pm): Clonoe O’Rahilly’s v Coalisland Fianna

Sport

Today's horoscope

Horoscope


See a different horoscope: