Knighthood
David Sterling, services to civil service
CBE
William Barnett, services to economic development
OBE
Caron Alexander, services to government and IT industry
Hazel Ruth Bell, services to social housing
John Connolly, services to renal transplantation
John D'Arcy, services to education and arts
Anne Donaghy, services to local government and Co Antrim community
Roland Eadie, services to Co Fermanagh community
Prof Cathy Gormley-Heenan, services to higher education
Dr Derek Maguire, services to dentistry
Dr Conall McCaughey, services to laboratory testing
Adrian Petticrew, services to St John Ambulance
Prof Paul Seawright, services to higher education and arts
Dr Mark Timoney, services to pharmacy
MBE
Lorraine Abernethy, services to paediatric OT
Sandra Adair, services to volunteer development
Darina Armstrong, services to economic development
Anne-Marie Bagnall, services to education
Kenneth Bruce, services to charity and Larne community
Leone Burns, services to health and social care
Debbie Caulfield, services to Derry community
Geoffrey Cherry, services to education
James Curran, services to education and children with special needs
Paul Devlin, services to OT profession and healthcare
Brian Gault, services to thalidomide survivors and children with disabilities
Susan Gault, services to healthcare
Michael Hall, services to economic development
Jacqueline Harris, services to delivery of social security
Mervyn Hempton, services to economy
Rev Canon David Hoey, services to Eglinton community
George Irvine, services to education and community in Carrickfergus
Susan Jones, services to pre-school and primary integrated education
Caroline Lee, services to healthcare
Thomas Lindsay, services to swimming
Mark Little, services to policing
Peter Little, services to community in Enniskillen
Donal McCrisken, services to music, education and cross-community relations
Elizabeth McGrogan, services to community
Gillian McKee, services to community
Colin Millar, services to education
John Monteith, services to adults with learning disabilities in Carrickfergus
Mary Moreland services to war widows
Eamon Mullaney, services to pharmaceutical sector
Jim Neilly, services to sports broadcasting and charity
Joseph Palmer, services to prison healthcare
Therese Rogan, services to disadvantaged young people
Heather Russell, services to healthcare
Alan Snoddy, services to Association Football
Rev Dr John Thompson, services to HM Forces and Cookstown community
Siobhan Toland, services to local government and environmental health
Sampson Trotter, services to police welfare
Caroline Twemlow, services to Riding for the Disabled Association
Alfred Wong, services to racial equality and government
BEM
Herbert Bailie, services to people with disabilities and older people
Stephen Baillie, services to education and Co Antrim community
Audrey Barr, services to west Belfast community
Muriel Barr, services to NI Hospice
Paul Braham, services to charity
Pauline Buller, services to community in Aghalee
Georgina Calwell, services to speech and language therapy
Barbara Cameron, services to lawn bowls
Christine Carrothers, services to higher education
Aileen Caughey, services to Prison Service
Mark Cooper, services to community in Newtownabbey
Lloyd Creaney, services to key workers
Ruth Creaney, services to key workers
Norman Crooks, services to motorcycle racing
John Curneen, services sport and community in Omagh
Raymond Dowey, services to public transport
Paul Dunlop, services to Co Antrim community
Ryan Farquhar, services to motorcycle racing
William Fleming, services to music
John Glenn, services to community in Derry
Aileen Graham, public service
Desmond Graham, services to Carrickfergus community
Margaret Hamilton, services to community in Cookstown
Samuel Harper, services to junior golf
Margaret Hegarty, services to education
Andrew Hirst, voluntary services to leukaemia research and Lagan Search and Rescue
Alwyn Hodgett, services to community newspaper publishing
Lowry Hodgett, services to business in Co Down
William Howard, voluntary services to hockey and golf
Elizabeth Keys, services to road safety
Richard Knight, services to NHS
John Lawson, services to community in Portaferry
Brian Logan, services to drama and performing arts
Eugenia Lyle, services to business and community
Terence Malcolm, services to road safety
Leslie Marshall, services to RUC George Cross Parents' Association
Alan McBride, services to music
Thomas McCormick, services to Boys’ Brigade and young people
John Rodney McCullough, services to maritime and industrial heritage
Marie Therese McDermott, services to nursing
James McIlorum, services to young people in Newtownards
Irene McKee, services to history and heritage in Co Armagh
Conor McKevitt, services to WorldSkills Competition
Herbert Montgomery, services to public transport
Gloria Moore, services to people with Parkinson's Disease
Samuel Nicholl, services to Ambulance Service and community
Joy Pendleton, services to early years education
Jonathan Rea, services to music
Gail Redmond, services to community in Dromore, Co Down
Emma Robb, services to community in Lisburn
Melissa Shearer, services to financial services and community
Matthew Shields, services to running
Elizabeth Sillery, services to community in Belfast
Dr Satyavir Singhal, services to community in Belfast
Andrew Smith, services to HMP Maghaberry
Janet Stewart, services to community in Lisburn
Sarah Stewart, services to community in Markethill and Mountnorris
Nicola Verner, services to community in Belfast
Nigel Walker, services to Prison Service
Alan Warke, services to community in Derry
Karen Wray, services to judiciary and charity
Samuel Young, services to community in Castlederg
Queen's Police Medal (QPM)
Anthony Kerr (Constable)
David Smyth (Constable)
Simon Walls (Chief Superintendent)
Queen's Ambulance Service Medal (QAM)
Elizabeth Coulter (Area Manager)